ANTOLOJİ KİTAPLARI HAKKINDA

Güncel 02 Aralık 2015 - 4:18 531 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

ANTOLOJİ KİTAPLARI HAKKINDA

Hayatın her alanında farklı dünyaları olan insanların varlığı hepimizce bilinen bir mesele olarak göze çarpmaktadır. Bu farklılıklar, her insanın kendi hayat çizgisinin yönünün belirlenmesini sağlamaktadır. Bu durum kişisel zevklerinde farklılaşmasıyla zirve yapmaktadır.
Bir insanın zevklerini ve beğenilerini değiştirmek hiç kolay bir eylem değildir.En fazla bu beğenilerin yenisini ekleme şansına sahip olabilirsiniz. Yani örneğin pop müzik seven birisine, rock müziği tamamen sevdiremeseniz de bu türden bir şarkıyı beğendirebilirsiniz. Bu gibi örnekleri elbette çoğaltabiliriz.
Siz bir hayat örneği incelediğinizde, bu zevk ve beğenilerin etkisinin olmadığını görüyorsanız ; ya sizde ya da hayatını incelediğiniz insanda bir sıkıntı var demektir. Bu tür duygulardan ve seçim durumlarından mahrum olan bir insan olamaz. Olsa olsa mahrum bırakılmıştır diyebiliriz.
İşte bu tür bir durumu bilen bir çok insana hitap edecek bir sanat dalına ait farklı türler bulunmaktadır. Bunlar antoloji kitaplarıdır.
Antoloji kelime anlamı olarak seçki , seçmek gibi anlamlara gelmektedir. Yani kitap aleminde bu türe ”seçme kitaplar” adı da verilir. Yani örneğin ; aşk konusunu içeren ve farklı yazarlara sahip olan kitapların bir araya gelmesiyle oluşan toplamaya antoloji kitabı denebilir.
Sizde bu konuda bir çok örnekle karşılaşabilirsiniz. Mesela Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lugati’t Türk adlı eseri bu türün en önemli örneklerindendir.Ziya Efendi’nin Harabat adlı eseri de bu türe


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP