ANTROPOLOJİ HAKKINDA

Güncel 02 Aralık 2015 - 4:20 619 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

ANTROPOLOJİ HAKKINDA

İnsanların var olduğu ilk dönemler hakkında bir çok insanın bilgisi ya yoktur ya da çok sınırlıdır. Bu saklı bilgilerin ortaya çıkmasının ise yardımcısı ise Antropoloji adı verilen bilim dalıdır.
Antropoloji, kısa ve en bilinen tabiri ile insan bilimidir. Bu bilimle uğraşan Antropologlar ; tüm toplumları, kültürleri, insan kalıntılarını ve fiziksel, biyolojik yapılarını inceler. İnsanın iskelet, kafatası gibi fiziki yapısını araştıran antropoloji, insanlık tarihinin en eski dönemlerinin aydınlatılmasına yardımcı olur.
Antropolojinin Sosyoloji,Tarih,Felsefe gibi bilimlerle de yakından alakası vardır. Özellikle Sosyoloji bilimiyle ciddi anlamda karıştırılmaktadır. Ancak 2 bilim birbiriyle bağlantılı olmalarının dışında birebir aynıdır demek doğru olmayacaktır. Her ikisinin de ana konusu insandır. Ama Antropoloji insanların ırklarıyla ve geçmişleriyle, Sosyoloji ise insanın daha çok sosyal ve kültürel özelliklerini inceler.
Antropoloji bilimi , insanı kültürel, toplumsal ve biyolojik çeşitliliği içinde anlamaya; insanlığın başlangıcından beri insanların çeşitli koşullara nasıl uyarlandığını, bu uyarlanma biçimlerinin nasıl gelişip değiştiğini, çeşitli küresel olayların nasıl dönüştüğünü görmeye ve göstermeye çalışır. Bu yüzden Sosyoloji ile karıştırılmasını normal karşılamak gerekir.
Antropoloji bütünsel bir özellik taşır. Tüm zamanlarda yaşamış olan veya yaşayan tüm insanlara ilişkindir ve insanlığın tüm boyutlarını kapsar. Prensipte, tüm toplulukların tüm kurumlarıyla ilgilenir. Antropoloji özellikle kültürel görecelilik, bağlamın derinlemesine incelenmesi ve kültürler-arası karşılaştırmalara verdiği önem ile diğer sosyal disiplinlerden ayrılır.
Antropoloji yöntem bilimsel açıdan çok zengindir ve hem nitel metotları hem de nicel metotları kullanır.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP