Ayşe Kulin

Yazar 08 Kasım 2015 - 10:40 524 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Ayşe Kulin

YÜZÜNÜ GÜNEŞE DÖNEN YAZAR
26 Ağustos 1941 yılında doğan Ayşe Kulin, Türk gazeteci ve yazardır. Kaleme aldığı pek çok biyografik eser ve roman çok okunanlar kategorisine girmiş ve ödüle layık bulunmuştur. Yazarın, senaryolaşarak beyazperdeye aktarılmış pek çok öyküsü bulunmaktadır.
1984 yılında yayınlanan ve öykülerden oluşan ilk kitabında yer alan Gülizar isimli hikâye, Kırık Bebek olarak senaryolaştırılmış ve film 1986 yılında Kültür Bakanlığı ödülünü kazanmıştır. Ayaşlı ve Kiracıları adlı eseri ile En İyi Sanat Yönetmeni ödülüne layık görülen Ayşe Kulin, 1996 yılında Münir Nureddin Selçuk’un yaşam hikâyesini anlattığı Bir Tatlı Huzur kitabı ile de sayısız ödül kazanmıştır. Adı: Aylin eseri ile farklı çevreler tarafından da tanınmış ve aynı dönemde yılın yazarı seçilmiştir. Geniş Zamanlar, Sevdalinka, Füreya, Kardelenler, Bir Varmış Bir Yokmuş, Veda, Hayat, Hüzün, Bora’nın Kitabı ve Köprü yazarın en çok bilinen eserleri arasında yer alır. Babası tarafından Bosnalı olan yazar, anne tarafından da Çerkes’tir. Yazarın yaşam hakkındaki düşünceleri hayatın karmaşık ve değişken olduğu yönündedir.
Başarılı bir yazar olmasının ardındaki kişisel özellikleri yetenek, çalışkan olmak, iyi bir gözlemci olmak, diğer sanat kolları ile ilgilenmek, çok okumak ve asla vazgeçmemek olarak özetleyen Ayşe Kulin, yazdığı Kardelenler kitabı ile kız çocuklarının okutulması ile ilgili bir sosyal sorumluluk projesine de imza atmıştır. Bu projede yer alarak okuyan kızların öykülerini yazıya döken yazar, bu kitabı ile projenin duyurulmasında da etkin rol oynamıştır.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmaz Özdil

İSİM, ŞEHİR, BİTKİ 1965 yılında İzmir’de doğan Türk gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, Ege Üniversitesi Basın...

Reşat Nuri Güntekin

CUMHURİYET DÖNEMİ YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN 25 Kasım 1889 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde hayata gö...

İpek Ongun

İPEK ONGUN VE GENÇLİK ROMANLARI Ankara doğumlu olanünlüyazarımızİpek Ongun’nun tam adı Sevim İpek Ongun’du...

Elif Şafak

ROMANLAR VE MEVLEVİ DÜŞÜNCE 25 Ekim 1971 yılında Strazburg’da doğan yazar Elif Şafak, ilk romanını 1997 yı...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP