Bentley Arabasını Gömen Adam

Güncel 08 Kasım 2015 - 14:14 1767 KEZ OKUNDU 2 YORUM YAPILDI

Bentley Arabasını Gömen Adam

MADALYONUN DİĞER YÜZÜ
Brezilya’da zengin bir iş adamı, insanlık için çok değerli bir kurguyla kendisinden söz ettirdi. Brezilyalı iş adamı Scarp milyon dolarlık Bentley aracını mezara gömeceğini söyleyerek dikkatleri üzerine çekti. Bu kararından o kadar emindi ki sosyal medya hesabı üzerinden bu kararını defa etle devam ettirerek, bu planını gerçekleştireceğini söylemeye devam etti. Eleştirilere kulak asmayan iş adamı kendisini Mısırlı firavunlara benzettiğini söyleyerek eleştirilere kulak asmamak bir yana, eleştirileri daha da körükleyerek eleştiri oklarını üzerinde topladı. Eleştiri boyutları hakaretlere varırken, aracını hayır kurumlarına bağışlaması gerektiği ya da daha faydalı işlerde kullanması gerektiği yönünde telkinlerde bulunuluyordu.
Bu noktadan sonra planı uygulama zamanı gelmiş ve basın ordusu ve toprağa defin işlemi gerçekleştirilme işlemine başlamak üzereydi. Araç mezara indirilirken iş adamı töreni keserek basın mensupları aracılığı ile dünyaya insanlık dersi anlamı taşıyan açıklamasını yaptı: “Milyon dolarlık Bentley’imi gömeceğimi söylediğim için beni kınadınız. Hâlbuki birçok insan benim bu arabamdan çok değerli bir şeyi sürekli toprağa gömüyorlar. Kalpler, karaciğerler, akciğerler, gözler ve böbrekler toprağa gömülüyor. Bu aptalca. Dışarıda organ nakli bekleyen o kadar çok insan varken bu sağlıklı organları gömüyoruz. Bu dünyadaki en büyük israftır. Bentley’im bununla karşılaştırıldığında hiçbir şey. Bir organdan daha değerli hiçbir şey yok, çünkü insan hayatından daha değerli bir şey yok. Burada organlarımı bağışladığımı şu an resmen açıklıyorum.” Sözlerini dile getirerek, kutsal bir misyon için uzunca bir süre hakir görülmeyi göze alarak bu etkili organizasyonu gerçekleştirdi
Organ bağışı hassasiyetini dile getiren Scarp, dünyada birçok insanın organ bağışı yetersizliği nedeniyle mağdur olduğunu dile getirdi. Bu organizasyon sonrasında organ bağışı %30 dan fazla artarak Scarp, Bentley’den çok daha fazlasını kazandı.

İş adamının ismi

Chiquinho Scarpa

20set2013---chiquinho-scarpa-posa-perto-de-seu-carro-apos-a-explicar-pegadinha-de-que-iria-enterra-lo-1379700194342_750x500

 

ORGAN BAĞIŞI MI HAYAT BAĞIŞI MI?
Ön yargılarımız, ezberlerimiz, kalıp düşüncelerimizi bizi hep yanıltır. Yanlış değerlendirmeler yanlış kararlar yapmamıza neden olur. Bu değerlendirmeler zeninden fakire, güzelde çirkine hep ezbere yorumlarla şekillenmiştir. Zengin bir iş adamının ne kadar insancıl olabileceğini söylesek belki de kimse bu fikre destek olmazdı. Ama Brezilyalı iş adamı Scarp bu tabularını yıkacak. Nasıl mı, işte zengin işte adamının insanlığa verdiği ibretlik dersin ayrıntıları.
Brezilyalı iş adamı sosyal medya üzerinden bir propaganda yaparak milyon dolarlık Bentley aracını mezara gömeceğini, bunu yaparken Mısırlı firavunlara özendiğini söyleyerek tepkileri üzerine topladı. Eleştirilerin odağı olan iş adamına aracını hayır kurumlarına ve faydalı işlere yönelik olarak bağışlaması gerektiği yorumları yapıldı. Basının da dikkatini çeken Scarp, hakaretlere varan eleştirilere maruz kaldı. Gün gelip aracı toprağa defin töreni başladığında aracın mezara gömülme sırasında töreni yarıda keserek basına şu çarpıcı açıklamaları yaptı: “Milyon dolarlık Bentley’imi gömeceğimi söylediğim için beni kınadınız. Hâlbuki birçok insan benim bu arabamdan çok değerli bir şeyi sürekli toprağa gömüyorlar. Kalpler, karaciğerler, akciğerler, gözler ve böbrekler toprağa gömülüyor. Bu aptalca. Dışarıda organ nakli bekleyen o kadar çok insan varken bu sağlıklı organları gömüyoruz. Bu dünyadaki en büyük israftır. Bentley’im bununla karşılaştırıldığında hiçbir şey. Bir organdan daha değerli hiçbir şey yok, çünkü insan hayatından daha değerli bir şey yok. Burada organlarımı bağışladığımı şu an resmen açıklıyorum.” Dedi. Bu acıkama hem kendi ülkesinde hem de dünya basınında geniş yankı uyandırdı.
Organ bağışı üzerine dikkat çekmek isteyen Scarp bu organizasyonu ile hem ülkesinde hem de dünyada organ bağışı oranları belirgin bir şekilde artış gösterdi. Sadece ülkesinde bile %30’dan fazla oranda artış yaşanırken zengin iş adamı, lüks Bentley’inden çok daha fazlasını kazanmış oldu.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 2 )

  • erddi 16 Kasım 2015 / 01:19 Cevapla

    bu yazıdan sonra yardım kavramım değişti.

  • erddi mac 16 Kasım 2015 / 01:20 Cevapla

    bu yazıdan sonra yardım kavramım çok değişti.

BU YAZIYA YORUM YAP