Bilinmeyen Adanın Öyküsü – Jose Saramago – Kırmızı Kedi Yayınevi

Kitap 12 Kasım 2015 - 16:47 1736 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Bilinmeyen Adanın Öyküsü – Jose Saramago – Kırmızı Kedi Yayınevi

Bilinmeyen Adamın Öyküsü – Jose Saramago – Kırmızı Kedi Yayınevi

1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş Jose Saramago’nun ruhsal çözümlemeler yaptığı kitabı Bilinmeyen Adanın Öyküsü segment olarak biraz psikolojik biraz ise dram içermektedir. Kategorize edilmesi mümkün olmayan kitapta samimiyeti buram buram hissetmektesiniz. Kitabın yayın dili Portekizce olmakla beraber ülkemizde okunabilir hâle gelmesini Emrah İrem ve Birol Bayram gerçekleştirmiştir.

Takıntıları; eskileri ve yenileri bir tarafa bırakmış bir yazar olan Jose Saramago kitabında aslında biraz da benliğini terk et kendine dışarıdan bak felsefesini gütmektedir. İnsanın kendisini tanıması için yalnız yaşaması gerekmektedir diyor Saramago. Kitabında keşke bir ada bulsam ilk onu keşfetsem ve keşfettiğim o adada insanlar beni gelip tanıdıklarında sıfırdan bir hayat yaşasam ve bilinmeyen bir adamın öyküsünü orada yazsam şeklinde kurgulamıştır yazdıklarını.

Nobel ödüllü yazar kişilik psikolojisi adına yazdığı kitabında insanlara ciddi öneriler de sunmaktadır. Vaktin önemini insanlara kendinizi anlatmamanız gerektiğini ve sadece kendiniz için yaşayın sözlerini sıkça kitabın belirli noktalarında görebilirsiniz. Zamanını geçirdiği insanların sizi tanırken ön yargılarla tanıdığını kitabın yapraklarında hüzünlü şekilde dile getiren yazar aslında biraz da kalabalıkların içerisindeki yalnızlığı işlemiş ve bilinmeyen bir adamın öyküsünü yazmak onun için bu sebepten dolayı önemli hâle gelmiştir. Kitap kurgusu içerisinde para kelimesinin hiç geçmemesi de okuyucuların ilgisini çeken en önemli unsur olmuştur. Paranın insanlık için önemli iken bir o kadar da önemsiz olduğunu konuşmalarında dile getiren yazar hiç kullanmayarak aslında düşündüğü fikri uyguladığını da okuyucularına göstermiştir. Kitabın sonuna doğru düştüğü notta aslında kitabın kendisi için önemini ve insanlara önerilerinin neden kıymetli olduğunu anlatıyor. “ Kendinizi tanımak istiyorsanız ruhunuzun bedeninizden ayrılmasını sağlayın başkalarının yerine geçin ve kendinizi izleyin doğruyu bulacaksınız!”


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Korkma Kalbim – Ahmet Batman – Destek Yayınları

                                                     KORKMA KALBİM   "Kal...

Elveda Güzel Vatanım – Ahmet Ümit – Everest Yayınları

Türk Edebiyatı’nın ender polisiye yazarlarından Ahmet Ümit son kitabı Elveda Güzel Vatanım...

Aşkla Kal – Kahraman Tazeoğlu – Destek Yayınları

''AŞKLA KAL''   Aşkla Kal... Kahraman Tazeoğlunun, Destek yayı...

M TRENİ – Patti Smith – Domingo Yayınevi

ZİHNİN DERİNLİKLERİNE OLAN YOLCULUK! M TRENİ! Zihnin derinliklerine doğru yapılan bir tren yolculuğunu, “M...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP