Canan Tan

Yazar 08 Kasım 2015 - 10:42 520 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Canan Tan

CANAN TAN İÇİMİZDEN BİRİ
Ankara doğumlu olan Canan Tan, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olmuştur, Türkiye’de mizah öyküleri kitabı olan ilk kadın yazar ünvanına sahiptir, bunun yanı sıra çocuk edebiyatında çok değerli eserleri bulunmaktadır. Peki, nasıl oldu da aslında tek hayali olan Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın bölümünü okumak yerine Eczacılık Fakültesini seçti. Çünkü sınav sonucu beklediği puandan yüksek gelince eş dost ve akrabaları tarafından eczacılık okuması için ikna edilmiş. Kendisi Eczacı olursa yazın hayatını devam ettirebilirmiş dedikleri gibide olmuş. Hepimiz Canan Tan ismini taşıyan bu müthiş kadını tanıyoruz.
Kendisi üniversiteden mezun olur olmaz evlenerek Diyarbakır’a yerleşmiş ve aslında Diyarbakır’da yaşadığı zaman diliminde yazılarını yazmayı sürdürmüş. Fakat gün yüzüne çıkarma fırsatını bir türlü bulamamış bu yüzden kendisini biraz zaman kaybetmiş olarak tanımlamaktadır. Sonunda ne var ki yolu İzmir’e düşüp orada yaşamını sürdürmeye başlayıp yıllardır yazdıkları öykülerini, öykü yarışmalarına göndermeye başlayınca yazdığı öyküler tek tek ödül almaya başlayıp kendisine Hürriyet Ege ve Yeni Asırgazetelerinin konuk köşe yazarı kapılarını sonuna kadar açmış oldu ve bu gaazetelerde güncel yazılar yazmayaa başladı.
Hayatımıza katığı birçok güzel eser ile kendisine edebiyat dünyasında sağlam bir yer edinmiştir ve son olarak yazarımız Canan Tan derki; Hayatımda yaptığım hiç bir tercihten dolayı pişmanalık duymadım evlenipte Diyarbakıra gitmeseydim Piraye’yi yazamazdım, Eczacı olmasam da ne Eroinle Dans’ıne de En Son Yürkler Ölür’ü yazabilirdim.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmaz Özdil

İSİM, ŞEHİR, BİTKİ 1965 yılında İzmir’de doğan Türk gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, Ege Üniversitesi Basın...

Reşat Nuri Güntekin

CUMHURİYET DÖNEMİ YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN 25 Kasım 1889 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde hayata gö...

İpek Ongun

İPEK ONGUN VE GENÇLİK ROMANLARI Ankara doğumlu olanünlüyazarımızİpek Ongun’nun tam adı Sevim İpek Ongun’du...

Elif Şafak

ROMANLAR VE MEVLEVİ DÜŞÜNCE 25 Ekim 1971 yılında Strazburg’da doğan yazar Elif Şafak, ilk romanını 1997 yı...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP