Çizgi Romanın Özellikleri Nelerdir?

Güncel 02 Aralık 2015 - 4:16 1325 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Çizgi Romanın Özellikleri Nelerdir?

Özel yayın organları ile (kitap, gazete) gibi hikayelerin çizgiler aracılığı ile anlatılmasına çizgi roman denmektedir. Konuşma balonları aracılığı ile desteklenerek hazırlanılan çizgi romanlarda resim ile yazılar bir arada kullanılmaktadır. Resim ve şekilleri bir araya alarak hikayeyi anlatan çizgi romanlar eski zamanlarda mozaik ve duvar resimlerinde kullanılmıştır. Çizgi romanların geçmişten bugune kadar olan değişimi hiç de kolay olmamıştır. Bu dönemlerde baskı teknikleri de gelişmiştir. Ön plana çıkan bu gelişim aynı zaman da çizgi ile anlatımın gelişmesine de katkıda bulunmuştur. Bununla birlikte ön plana çıkan hikayenin anlaşılır ve akıcı olması da çizgi roramının doğuşunu desteklemiştir.
Çizgi roman 19.yy ortaya çıkmıştır. İlk çizgi romancılar Max und Moritz, Famille Fenaull ve Alman mizahçı Wilhelm Busch’dur. Çizgi ile metni aynı düzeyde tutarak çizgi roman yazan kimseler ise ABD ülkesinde ortaya çıkmıştır. Pulitzer aracılığuı ile çıkarılmış olan Pazar ilavesinde çizgi romanlar yayımlanmıştır. Bu çizgi roman Rudolph Dirks’in Katzenjammer Kids’dir. Avrupa ‘da ilk defa 1925 yılında çizgi roman yazılmıştır.
İlk defa çizgi roman yayınlayan aylık dergiler ise 1930’lu yıllarda çıkarılmıştır. Bu derglier düşük maaliyet ile satılmaya başlanmıştır. İkinci dünya savaşı ile birlikte çizgi romanlarda tiraj görülmeye başlanmıştır. Bu adım ile birlikte yeni sinema teknikleri de kullanılmaya başlanmıştır. Sinema tekniklerinin kullanılmaya başlanması kalitenin artmasına da kaynaklık etmiştir.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP