Dan Brown

Yazar 08 Kasım 2015 - 10:43 539 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Dan Brown

ŞİFRELER
22 Haziran 1964 yılın ABD’de doğan Daniel Brown, uzun yıllar İngilizce öğretmenliği yapmıştır. Şifre çözme ve gizli örgütlere duyduğu özel ilgi ilk kitabı olan Dijital Kale’nin 1996 yılında yayınlanmasına neden olmuştur. Roman yayınlanır yayınlanmaz elektronik kitap listelerinde bir numaraya yerleşirken, bilim, din ve felsefenin hüküm sürdüğü bir aile ortamında yetişen Dan Brown bu özelliğini yazılarına aktardı. Bilim ve din odaklı bir gerilim romanı olan Melekler ve Şeytanları 2000 yılında yayınladı.
2001 yılında yazdığı ve tekno-gerilim özelliği taşıyan romanı İhanet Noktasında politika, güvenlik ve gizli teknolojiler konularına vurgu yaptı. Masonluk konusunun işlendiği Kayıp Sembol kitabı ise 2009 yılında basılmıştır. Dan Brown’ın sanat tarihçisi olan eşi yazdığı kitapların araştırmalarında Ona yardım etmektedir. 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran Da Vinci’nin Şifresi kitabı film olarak aynı isimle Beyazperdeye de aktarılmıştır. Cehennem, İhanet Noktası Dan Brown tarafından yazılmış diğer eserler arasında yer alır.
Türkiye’de Kayıp Sembol adı ile yayınlanan son kitabı için ülkemizi de ziyaret eden yazar, düzenlenen sohbet toplantısında gazeteciler ile bir araya geldi ve sorularını yanıtladı. Zamanının %99,9’unu kitap yazarak geçirdiğini belirten Dan Brown, kitaplarını yazmadan önce çok araştırma yaptığını, çok okuduğunu, çok seyahat ettiğini, yazısına konu olan yerlere en az 3 kere gittiğini ve her türlü ayrıntıya dikkat ettiğini özellikle belirtiyor. Yazdığı her bir sayfaya karşılık en az on sayfayı yırtıp attığını belirten yazar, başarısını bu kurala bağlıyor.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmaz Özdil

İSİM, ŞEHİR, BİTKİ 1965 yılında İzmir’de doğan Türk gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, Ege Üniversitesi Basın...

Reşat Nuri Güntekin

CUMHURİYET DÖNEMİ YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN 25 Kasım 1889 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde hayata gö...

İpek Ongun

İPEK ONGUN VE GENÇLİK ROMANLARI Ankara doğumlu olanünlüyazarımızİpek Ongun’nun tam adı Sevim İpek Ongun’du...

Elif Şafak

ROMANLAR VE MEVLEVİ DÜŞÜNCE 25 Ekim 1971 yılında Strazburg’da doğan yazar Elif Şafak, ilk romanını 1997 yı...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP