ELEŞTİRİ KURAM KİTAPLARI HAKKINDA

Güncel 26 Ocak 2016 - 1:19 551 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

ELEŞTİRİ KURAM KİTAPLARI HAKKINDA

İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu farklılıklar, her insanın kendi hayat çizgisinin yönünün belirlenmesini sağlamaktadır . Bu durum kişisel zevklerinde farklılaşmasıyla zirve yapmaktadır.
Bir insanın zevklerini ve beğenilerini değiştirmek hiç kolay bir eylem değildir.En fazla bu beğenilerin yenisini ekleme şansına sahip olabilirsiniz. Yani örneğin pop müzik seven birisine, rock müziği tamamen sevdiremeseniz de bu türden bir şarkıyı beğendirebilirsiniz. Bu gibi örnekleri elbette çoğaltabiliriz.
Bunun en basit örneğini İlk Çağ’daki filozoflarda görebiliriz.Felsefe adı verilen bilimin zamanla ayrılmasını , kendine has ayrı bir bilim haline gelmesini sağlayan yine bu filozoflar ve farklı fikir ya da beğenilere sahip olmalarıdır.
Felsefe’nin kökenini oluşturan bu Yunan filozofları, akıllara gelen ve bilimsel açıdan sorulara hep kendi süzgeçlerinden cevap vermişlerdir. Örneğin evrenin ana maddesinin ne olduğuna dair soruya ; kimisi su,kimisi hava, kimisi gaz gibi yorumlar yapmış ve bakışların ne kadar farklı olduğunu örneklemişlerdir.
İşte bu tür filozofların,bilim adamlarının ya da profesörlerin yazdığı bu tür kuramsal yazılar bulunmaktadır.Bu tür yazılar konu edilen tartışmanın ya da kuramın eleştirel açıklamalarını içermektedir.
Bu tür kitaplara eleştiri kurum kitapları adı verilmektedir. Bir düşünce ile ilgili fikri ve kanıtları olan uzman kişilerce yazılan bu kitaplar, bilimsel çalışmalarda ya da üniversitelerdeki derslerde aktif olarak kullanılmaktadır.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP