Elif Şafak

Yazar 08 Kasım 2015 - 10:46 1058 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Elif Şafak

ROMANLAR VE MEVLEVİ DÜŞÜNCE
25 Ekim 1971 yılında Strazburg’da doğan yazar Elif Şafak, ilk romanını 1997 yılında yayınlamıştır. Geniş bir okuyucu kitlesi tarafından tanınan ve aynı zamanda takip edilen yazarın 2009 yılında yayınlanan Aşk isimli eseri, Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi eseri unvanı kazanmasını sağlamıştır. Kitap kapak tasarımı olarak kadınlar için pembe, bu tasarımı tercih etmeyen erkekler için siyah olarak basılmıştır.
Kitapları otuzdan fazla dile çevrilen Elif Şafak, Bektaşi ve Mevlevi düşüncesi üzerine master tezi hazırlamış ve ODTÜ Siyaset Bilimi bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Bu çalışmalarının ardından yayınladığı Kem Gözlere Anadolu ve Pinhan romanları ile 1998 Mevlana Büyük Ödülünü kazanmıştır. İki çocuk annesi olan yazar, doğum sonrası sendromlarını kaleme aldığı Siyah Süt isimli otobiyografik eseri ile İngilizce olarak okuyucuları ile paylaşmıştır. 2005-2009 yılları arasında Zaman gazetesinde yazarlık yapan Elif Şafak, İslamiyet, kadın ve mistisizm hakkındaki yüksek lisans tezi ile de Sosyal Bilimler Derneği tarafından ödüllendirilmiştir.
Bir süre İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Türkiye ve Kültürel Kimlikler ve Kadın ve Edebiyat konularında ders vermiştir. Çok bilinen eserleri arasında Pinhan, Araf, Bit Palas, Baba ve Piç, Siyah Süt, Aşk, Kâğıt Helva, İskender ve Şemspare’dir. Son romanı olan Ustam ve Ben ise 2013 yılında yayımlanmıştır. Elif Şafak son dönemde çocuk kitapları yazmaya başlamış ve eseri Sakız Sardunya ile çocuklarla iletişime geçmiştir.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmaz Özdil

İSİM, ŞEHİR, BİTKİ 1965 yılında İzmir’de doğan Türk gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, Ege Üniversitesi Basın...

Reşat Nuri Güntekin

CUMHURİYET DÖNEMİ YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN 25 Kasım 1889 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde hayata gö...

İpek Ongun

İPEK ONGUN VE GENÇLİK ROMANLARI Ankara doğumlu olanünlüyazarımızİpek Ongun’nun tam adı Sevim İpek Ongun’du...

Dostoyevski

DOSTOYEVSKI Tam adı ile Fyrodor Mihayloviç Dostoyevski olarak bilinen yazar 1821 yılında dünyaya gelmiş ve...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP