Gabriel Garcia Marquez

Yazar 07 Kasım 2015 - 11:30 545 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez
Gabriel Garcia Marquez dünya edebiyatına ismini altın harflerle yazdırmış yazarlardan birisidir. Nobel Edebiyat Ödülü de almış olan yazar Kolombiya’nın Aracataca kentinde 1927 yılında doğmuştur. Büyükbabasının ve büyükannesinin yanında teyzeleri ile birlikte büyümüş olan ünlü yazar ülkesi Kolombiya’nın başkentindeki Kolombiya Ulusal Üniversitesi’nde gazetecilik ve hukuk eğitimi almaya başlamıştır. Bogoto’da yer alan bu üniversiteden sonra 1940 yıllarında başladığı gazetecilik hayatını uzun süre sürdürdü. 40’lı yılların sonunda da “Yaprak Fırtınası” ile ilk öykü deneyimine başlamış oldu.
Gabriel Garcia Marquez 1961 yılında “Albaya Mektup Yazan Kimse Yok”, 1962 yılında da “Hanım Ana’nın Cenaze Töreni” romanlarını yazarak da sevenlerinin hayranlığını artırmıştır. Ancak Marguez’in asıl tanınmışlığını artıran romanı 1967 yılında yazdığı “Yüzyıllık Yalnızlık” olarak bilinir. Meksika’da bu romanı yazan yazar kendi eserinin bazı kısımlarından esinlenerek birçok öyküyü de kaleme almış ve bunları da 1972 yılında çıkarttığı “İyi Kalpli Erendina” adlı kitabında bir araya getirmiştir.
Gabriel Garcia Marquez bu çalışmasının ardından 1972 yılında “Mavi Bir Köpeğin Gözleri, 1975 yılında “Başkan Babamızın Sonbaharı” ve 1981 yılında “Kırmızı Pazartesi” ile eserlerine devam etti. Peşinden de 1985 senesindeki “Kolera Günlerinde Aşk” ve 1989 yılındaki “Labirentindeki General” eserleri geldi. Yazarın ülkemizde de yayınlanmış olan diğer eserlerine gelince: “Sevgiden Öte Sürekli Ölüm”, “Bir Kayıp Denizci”, “Aşk ve Öbür Cinler”, “On İki Gezici Öykü”, “Şili’de Gizlice” ve “Bir Kaçırılma Öykü”.
1958 senesinde Mercedes Barcha evlenmiş olan Gabriel Garcia Marquez, iki çocuk babasıdır. 1982 yılında da Nobel Edebiyat Ödülü alan yazar bu dönemde “Büyülü Gerçekçilik” akımının da öncüleri arasında yer alır. Ünlü yazar Marquez, 17 Nisan 2014 yılında hayata gözlerini yumduğunda 87 yaşında idi.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmaz Özdil

İSİM, ŞEHİR, BİTKİ 1965 yılında İzmir’de doğan Türk gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, Ege Üniversitesi Basın...

Reşat Nuri Güntekin

CUMHURİYET DÖNEMİ YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN 25 Kasım 1889 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde hayata gö...

İpek Ongun

İPEK ONGUN VE GENÇLİK ROMANLARI Ankara doğumlu olanünlüyazarımızİpek Ongun’nun tam adı Sevim İpek Ongun’du...

Elif Şafak

ROMANLAR VE MEVLEVİ DÜŞÜNCE 25 Ekim 1971 yılında Strazburg’da doğan yazar Elif Şafak, ilk romanını 1997 yı...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP