GENÇLİK HAKKINDA

Güncel 26 Ocak 2016 - 1:20 689 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

GENÇLİK HAKKINDA

İnsan hayatı doğumdan ölümüne kadar çeşitli evrelerden geçmektedir. Bu evrelerin her biri kendine ait özellikle taşımaktayken, bir çok insan bu özelliklerin farkına varamadığı için ya da algılayamadığı için garipseme gibi bir eylemde bulunmaktadır. Oysa her dönemin içinde barındırdığı bu özelliklerin oldukça doğal dönemler ya da olaylar olduğunu biliyor olmak, bir çok psikolojik sorunun çözümünü sağlayacaktır.
Bu evrelerin en sorunlularından bir tanesi , ergenlik dönemi sayesinde adım atılan gençlik dönemidir.15 yaşından 30’lu yaşların sonlarına kadar devam bu dönem, bir çok insanın hayatlarının şekillendiği önemli bir dönemdir. Bu dönemde kişiliğin oturması için gerekli olan hareketler ve düşüncelerin fitili ateşlenmektedir. Bir insanın ilerleyen yıllarda ne işle uğraşacağı,kimlerle arkadaşlık yapılacağı hatta kiminle evleneceği gibi önemli konularda işaret niteliği taşıyan olaylar ve değişimler yaşanır.
Bu dönemin bir diğer özelliği ise olgunlaşma durumunun ortaya çıkmasıdır. Bu olgunlaşma fiziken değil akılsal olarak bir olgunlaşmadır. Fizik açısından olanına olgunlaşma değil büyüme denilir. Bu önemli bir ayrıntıdır. Ancak her ikisinin de bu dönemde hız kazandığı söylersek, ikisinin de ortak noktasını bulmuştur.
Genç olan bir insan, dünyayı farklı görmeyi ve kendisiyle ilgili geleceğe dair planlamaları yapmayı başarır. Bu da yukarıda bahsettiğimiz hayati değişimlerin temelini oluşturur.
Bu dönemin içinde yer alan bir gence, etrafındaki insanlar ve ailesinin yardımcı olması durumu ; dönemin daha rahat geçmesini ve en az hasarla atlatılmasını sağlayacaktır.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP