GEZİ KİTAPLARI HAKKINDA

Güncel 26 Ocak 2016 - 1:22 460 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

GEZİ KİTAPLARI HAKKINDA

İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya çalışıyor. Kimisi en güneyde kimisi en kuzeyde yaşayan 2 insanın bile, hayatta lazım olan özellikleri aynıdır. Zevkler değişse de , ihtiyaçlar benzerdir. Dünya üzerinde su içmeye,yemek yemeye,uyumaya,cinselliğe ihtiyacı olmayan bir insan olamaz. Çünkü bunlar en temel biyolojik ihtiyaçlardır ve olmazsa olmazdırlar.
Bu tür bir dünya içerisinde yer alan insanların zevkleri bu ortak ihtiyaç anlayışından farklılaşmaktadır. Bir insanın beğenmediğini diğeri beğenebiliyor mesela. Bu dünya üzerindeki her üründe, her olayda, her durumda farklılıkların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Aşk filmlerini sevmeyenler için, macera filmlerinin yapılması gibi. Ya da bir yiyeceğin farklı malzemelerden oluşan değişik türlerinin olması gibi.
Buna bir diğer örnek kitaplarla ilgili olabilir.Dünyanın her yerinde yazılan kitaplar,onlarca farklı türü oluşturmaktadır. Bunlardan bir tanesi de gezi kitaplarıdır.
Bu tür kitaplar bir tür tanıtım özelliği taşımaktadır. Yani kitabı yazan ya da yazmasında etkili olan insan veya insanların ülkemizde ya da dünyanın herhangi bir yerinde gezip gördüğü yerleri derinlemesine şekilde anlatmasını ifade eden türlerdir. Bir çok insan, gidemediği ya da gitmek istediği yerlerin özelliklerini ve gezilip görülmesi gereken noktalarını bu kitaplar sayesinde öğrenmekte ve bilgilenmektedir.
Bu gezi kitaplarının temelinde bilgilendirme ve tanıtma vardır. Dolayısıyla böyle kitapları aldığınız takdirde bu tür işlevlerinin olduğunu da bilmeniz ya da öğrenmeniz gerektiğini unutmamak gerekir.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP