Hermann Hesse

Yazar 07 Kasım 2015 - 11:31 497 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Hermann Hesse

Hermann Hesse
Hermann Hesse, 2 Temmuz 1877 yılında Almanya da doğmuştur. Basel Mission isimli bir Hıristiyan cemiyetinin üyesi olan anne babanın çocuğudur. Hatta babası Calw’da yer alan evlerinde misyonerlik çalışmaları da yapıyordu. Bir süre Basel’e taşınsalar da geriye dönen bir ailedir. Göppingen’de Latin School ile eğitime başlayan Hese, 1891 yılında Evangelical Theological Seminary’ye kaydolsa da isyankar yönünün ağır basması nedeniyle okuldan kaçmayı tercih etmiştir. Anne ve babası ile çok uyumlu bir ilişkisi olmaması ve intihar girişiminde bulunması nedeniyle Bad Boll isimli bir enstitüde tedavi görmesi için yatırıldı. Carl Jung isimli doktorun tedavi ettiği Hermann Hesse, bu tedavinin ardından iç dünyasının bir hayli zenginleştiğini söylüyor.
Bu sonuç nedeniyle de 1892 yılının sonunda eğitimini tamamlamak amacı ile Cannstatt’ta yer alan Gymnasium’a başvursa da eğitim sisteminde yer alan kısıtlamalar ile babasının misyonerlik nedeniyle dini boyutta baskılar kurmasından oldukça rahatsızdı. Bu nedenle de kendi yolunu çizmeye çalışan Hesse bir kitapçıda çalışmaya başladı ama 3 gün sonra ayrılıp bir fabrikada çalışmayı tercih etti. 1895 te ise aynı kitapçıya dönüş yaptı. Bu süreçte hafta sonlarında dahi kitaplarla ilgilenen Hermann Hesse’nin 1896 yılında “Madonna” isimli bir şiiri de yayınlanmıştı. 1898 yılında artarda iki kitap çıkarsa da bu kitaplar ilgi görmedi. 1899 yılında işini değiştirmiş ve Basel’de antik kitap satışı yapan bir yerde çalışmaya başladı. Hatta bu dönemde entelektüel bir ailenin yanında yaşıyordu. Bu dönemde ciddi baş ağrıları da yaşamaya başladı. Hayatının dönüm noktası ise yayıncı Samuel Fischer’in kitabını okuması oldu.
1904 yılunda Maria Bernoulli ile evlenen Hermann Hesse, “Beneath the Wheel” ve “Gertrude” kitapları ile de ünlendi. 1946 yılında Nobel Ödülü de alan yazar 9 Ağustos 1962 yılında hayatını kaybetti.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmaz Özdil

İSİM, ŞEHİR, BİTKİ 1965 yılında İzmir’de doğan Türk gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, Ege Üniversitesi Basın...

Reşat Nuri Güntekin

CUMHURİYET DÖNEMİ YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN 25 Kasım 1889 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde hayata gö...

İpek Ongun

İPEK ONGUN VE GENÇLİK ROMANLARI Ankara doğumlu olanünlüyazarımızİpek Ongun’nun tam adı Sevim İpek Ongun’du...

Elif Şafak

ROMANLAR VE MEVLEVİ DÜŞÜNCE 25 Ekim 1971 yılında Strazburg’da doğan yazar Elif Şafak, ilk romanını 1997 yı...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP