Hikaye

Güncel 26 Ocak 2016 - 1:23 524 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Hikaye

Olay içerisinde yer alan kişileri anlatan edebi yazılara hikaye denir. Edebiyatta bir tür olan hikaye, romana göre daha kısadır. Roman kelimesi dilimize girdikten sonra hikaye olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hikaye türünün kökü Hint’lere kadar gitmektedir. Bu döneme Araplar’ın Birbir Gecesi Masalları’nı örnek olarak gösterebiliriz. Batılılara ise Boccacio ilk hikaye örneğini yazmıştır. Bizim toplumumuza da ise hikayecilik 10. yy sonlarında başlamaktadır. Abubekir Hazım, Haild Ziya Uşaklıgil ve Sami Paşazade Sezai bu dönemde hikaye yazan yazarlar arasında boy göstermektedir.
Hikaye türünün, romandan ayıran bir takım özellikleri bulunmaktadır. Sahne yardımı ile tek bir olaya yoğunlaşarak etkği uyandırması ve karakterlerin az sayıda olması bu özellikler arasında boy göstermektedir. Hikayede olay, kişi, yer, zaman ve dil anlatım unsurları bulunmaktadır. Hikaye türünde plan ise serim, düğüm ve çözüm planlamalarından meydana gelmektedir. Hikaye olay, durum ve modern hikaye olmak üzere çeşitlendirilmektedir.
Hikaye türünün sözlükteki anlamı ise aslı olmayan olay ve öyküdür. Hikaye yazarken dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar bulunmaktadır. Hikaye yazımı sırasında en önemli husus hikayenin anlatış tarzıdır. Anlatan kimsenin birinci tekill şahıs olması gerekmektedir. Hikaye yazımında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de hikayenin okuyucunun gözünde canlanıp canlanmadığıdır. Hikaye okuma sırasında, okuyucunun kendini film seyrediyormuş gibi olması oldukça önemlidir. Bu husus hilkayenin gerçekçiliğinin ön plana çıkmasına kaynaklık edecektir.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP