Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali – Yapı Kredi Yayınları

Kitap 08 Kasım 2015 - 14:20 1023 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali – Yapı Kredi Yayınları

KÜRK MANTOLU MADONNA
Öykücü, öğretmen, şair, gazeteci sıfatlarını taşıyan Sabahattin Ali yazı dünyasının en önemli isimlerindendir. Bu ününü yazdığı yazıları, şiirleri ve haberleri sayesinde kazanmış olan yazar Kürk Mantolu Madonna eseriyle bu ününü bir adım daha yukarıya çıkarıyor.
Kürk Mantolu Madonna eserinin yazılış hikâyesine değinecek olursak ilk yazımında Büyük Hikâye adıyla raflarda yerini alan eser Sabahattin Ali tarafından ikinci kez yazılmıştır. İkinci yazımı Sabahattin Ali askerdeyken günü gününe yazarak gazeteye yetiştirmiş, üstelik yazının bir kısmını da çatlayan koluna rağmen yazmaya devam ettirmiştir. Bu kadar büyük iştahla yazılan eserin içeriğini de belirtecek olursak, romanda başkahramanları, Maria Puder ve Raif Efendi’dir. Raif Efendi içine kapanık, haksızlıklara boyun eğene, mutsuz bir evliliği olan bir karakterdir. Yurtdışında gittiği bir resim sergisinde tabloda gördüğü kadına platonik âşık olur. Raif Efendi tablonun  “Madonna delle Arpie” isimli tablo olduğunu öğrenir ve tablodaki kadının Madonna’ya benzediğini düşünür. Tabloya hayran olan Raif Efendi devamlı sergiye giderek tabloyu izler, o sırada tablonun sahibi olan Maria Puder ile tanışır. Puder’in de tablo ile yakından ilgili olduğunu anlayan Raif Efendi ile Maria Puder arasında bağ oluşmaya başlar. Raif’e göre daha baskın karakter olan Maria ile Raif arasında yakınlaşma başlar. Sonrasında mektuplaşmalar başlar ve bir anda Maria’dan gelen mektuplar kesilir. Kendisine olan ilgisinin bittiğini düşünen Raif sevmediği bir kadınla evlenir. Yıllar sonra Ankara’da Maria’nın akrabasını görür ve Maria’nın öldüğünü öğrenir. Raif Efendi yaşlanarak ölümün yaklaştığını anlayınca genç arkadaşından eski güzel hatıralarını yazdığı defteri yakmasını ister. Bu noktadan sonra genç arkadaşının defterdekileri araştırmaya başlamasıyla yazının akışı devam eder.
Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna eserini hassas fikir dünyasında kurgulayarak ve büyük emek harcayarak tamamlamıştır.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Korkma Kalbim – Ahmet Batman – Destek Yayınları

                                                     KORKMA KALBİM   "Kal...

Elveda Güzel Vatanım – Ahmet Ümit – Everest Yayınları

Türk Edebiyatı’nın ender polisiye yazarlarından Ahmet Ümit son kitabı Elveda Güzel Vatanım...

Aşkla Kal – Kahraman Tazeoğlu – Destek Yayınları

''AŞKLA KAL''   Aşkla Kal... Kahraman Tazeoğlunun, Destek yayı...

M TRENİ – Patti Smith – Domingo Yayınevi

ZİHNİN DERİNLİKLERİNE OLAN YOLCULUK! M TRENİ! Zihnin derinliklerine doğru yapılan bir tren yolculuğunu, “M...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP