Masal

Güncel 26 Ocak 2016 - 1:26 881 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Masal

Sözlü ilk halk hikayesi olarak tanımlanan masal, olağanüstü öge ve karamanlara ev sahipliği yapmakatdır. Masal türünde zamana bağlılık bulunmamaktadır. Uluslararası sözlü geleneğin ürünleri arasında boy gösteren Masal, türünün ilk örnekleri arasında Külkedisi ve Keloğlan yer almaktadır. Masal anaları olarak nitelendirilen hazır topluluklara anlatınlan masal türü derlemeciler aracılığı ile yazıya aktarılmıştır.
Masal, hayvan masalları, olağanüstü ve gerçekçi masallar, güldürücü masallar , zincirlemeli masallar olmak üzere gruplara ayrılmaktadır. Kısa masal türleri arasında boy gösteren hayvan masallarına verebileceğimiz en güzel örnek La Fontaine masallarıdır. Divan edebiyatında ki hayvan masallarına verilecek örnekler ise Şeyhi’nin Harname isimli masalıdır. Masal türünde peri, dev gibi olağanüstü varlıklar bulunmaktadır.
Genellikle masallar kalıplaşmış tekerlemeler ile başlamaktadır. Gerçeküstü kahramanlara ev sahipliği yapan bu türün yeri ve zamanı belirsizdir. Her zaman mutlu son ile biten masallar çocukların olaylardan ders çıkarmasını sağlar. Sanatsal kurmaca metinler olarak nitelendirilen masallar Arapça’da yer alan Mesel sözcüğünden gelmektedir. Bununla birlikte Macarca’da yer alan Mese sözcüğüne de benzerlik göstermektedir. Herşeyiyle bir hayal ürünü olan masal türü anonim, sanatsal olmak üzere gruba ayrılmaktadır. Anomim masal türü toplumun sahip olduğu değer yargılarını ön plana çıkarmaktadır. Sanatsal masal türü toplumda meydana gelen aksalıkları geri plana almak ve bir amaca yönelmek adına sabatçılar tarafınca kaleme alınmaktadır. Masal türü aynı zaman da dünya ve türk edebiyatında da olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP