MEMLEKETİ BEN KURTARACAĞIM – Gülse Birsel – Doğan Kitap

Kitap 10 Kasım 2015 - 20:43 865 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

MEMLEKETİ BEN KURTARACAĞIM – Gülse Birsel – Doğan Kitap

MEMLEKETİ BEN KURTARACAĞIM
Güldürürken düşündüren, düşündürürken güldüren sempatik yazar Gülse Birsel, ekranlarda boy gösterdiği kadar, yazın dünyasında da kalemini göstererek maharetlerini her iki alanda da göstermeye devam ediyor.

Güldürürken düşündürüyor dedik ya, kitabın kapağında yer alan cankurtaran koreografisi ile kitabın ismi ve görseli arasında tezatlık kurarak bu tezattan faydalanarak, insanların kaşlarını çatarken yanaklarının da gülümsemesini sağlıyor. Kitap, klasik anlamda bir siyaset kitabı olmaktan uzak diyebileceğimiz gibi içinde siyasi hicivlerin bulunduğu bölümler de var. Kitabın ilk bölümünde 7 yazıdan oluşan yazarın otobiyografi içeriği var. Yazarımızın eğlenceli yüzü bu kısımda ortaya çıkmıyor. Kitabın ilerleyen kısımlarında da mizah dışı bölümler mevcut. Sosyal medyayı nasıl kullanacağımızdan astrolojiye, antidepresanlardan diyetlere kadar toplumun genelini ilgilendirecek çeşitli içeriklerin yer aldığı bölümler bulunuyor. Bu kısımlarda yazar çeşitli tavsiyelerde bulunurken, çeşitli anekdotlarla da açıklamalar yapıyor. Kitabı genel olarak bir rehber kitabı şeklinde tasarlayan Birsel, kitabın bir kişisel gelişim kitabı kimliği olduğunun da altını çiziyor. Kitabın isminde gördüğümüz siyasi içerik ise kitabın içerisinde değişik noktalara serpiştirilmiş siyasi konuları temsil eden başlıktır. Kitapta sizi gülümsetecek siyasi yazılar bulabilecekken, siyasetten tamamen uzak değişik makaleler de bulabileceksiniz. Size birçok şey vaat eden kitabın ilk ve en önemli vaadi gülmek, daha fazla gülmek ve daha fazla düşünmektir. Kitabın içeriğini tek bir kelimeye sığdıramayacağımızı söyleyerek bir bilgi dağarcığı hazinesi olduğunun altını çizelim.

188 sayfadan oluşan 2015 basımı Memleketi ben Kurtaracağım kitabı, Doğan Kitap tarafından Türkçe olarak basıldı. Gülse Birsel’in, Gayet Ciddiyim, Hâlâ Ciddiyim, Yolculuk Nereye Hemşerim, Velev ki Ciddiyim, kitaplarından sonra çıkardığı bu kitap, yazarın görsel sanatlarda ne kadar usta olduğunun yanında, yazın dünyasında da ne kadar güçlü bir kalem olduğunun da göstergesi olmuştur.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Korkma Kalbim – Ahmet Batman – Destek Yayınları

                                                     KORKMA KALBİM   "Kal...

Elveda Güzel Vatanım – Ahmet Ümit – Everest Yayınları

Türk Edebiyatı’nın ender polisiye yazarlarından Ahmet Ümit son kitabı Elveda Güzel Vatanım...

Aşkla Kal – Kahraman Tazeoğlu – Destek Yayınları

''AŞKLA KAL''   Aşkla Kal... Kahraman Tazeoğlunun, Destek yayı...

M TRENİ – Patti Smith – Domingo Yayınevi

ZİHNİN DERİNLİKLERİNE OLAN YOLCULUK! M TRENİ! Zihnin derinliklerine doğru yapılan bir tren yolculuğunu, “M...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP