MİTOLOJİ HAKKINDA

Güncel 26 Ocak 2016 - 1:27 952 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

MİTOLOJİ HAKKINDA

MİTOLOJİ HAKKINDA

İnsan hayatının sahip olduğu her özellik farklı kavramları ve değişiklikleri de beraberinde getirmektedir. Bu kavramın bir çoğu gerçeklik ifade etse de , bazıları ütopik düşünceler içeriyor olabilir. Bu konuda örnek vermek adına mitoloji kavramından bahsetmek istiyoruz.
Mitoloji , Eski Yunan’da “geçmişte söylenenlerin tekrar edilmesi” gibi bir anlama sahipken, zamanla Doğu dillerinde efsane , Batı dillerinde ise mit kavramıyla karşılanmaya başlamıştır.
Mitoloji ya belirli bir din veya kültürdeki mitlerin bütününü tanımlar ya da mitlerin incelenmesi, yorumlanması bilimini ifade eder. Mit sözcüğü gerçekte doğru olmayan bir hikâye veya anlatı için tercih edilir ve çoğunlukla bir yanlışlık, doğru olmayan unsur vurgusu barındırır.
Mitoloji terimi Yunan mitolojisi veya Roma mitolojisi formunda olduğu gibi sıklıkla eski kültürlerin antik hikâyelerine atfen kullanılmaktadır. Bazı efsaneler orijinal olarak sözel bir geleneğin ürünüyken zamanla yazınsal hâle de gelmiştirler. Çoğu efsanenin başlangıç noktası aynı iken değişik coğrafya ve kültürlerden etkilenerek farklılaşmış birden farklı anlatı haline dönüşmüş, orijinal olanı ancak mitologların anlayabileceği kadar kompleks hale gelmişlerdir.
Mit kutsal bir öyküyü anlatır ; en eski zamanda, başlangıçtaki masallara özgü zamanda olup bitmiş bir olayı anlatır.Mit her zaman bir yaratılışın öyküsüdür. Bir şeyin nasıl yaratıldığını, nasıl var olmaya başladığını anlatır.
Mitoloji zamanla bilimsel bir hal alırken, tarihle de birebir ilintili bir kavram haline gelmektedir. Mitoloji tabirini kullandığımız zaman tarihi ve dönemin düşünce sistemini ifade ettiğini anlamaktayız.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP