MÜCELLA Hakkında

Güncel 10 Kasım 2015 - 20:28 411 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

MÜCELLA Hakkında

MÜCELLA

Nazan BEKİROĞLU son kitabı “Nar Ağacı” nda okurlara muhteşem bir eser sunmuştu. Okurları bu eseriyle büyük bir beklenti içerisine sokan Nazan BEKİROĞLU, Mücella isimli kitabını yazmaya başladı. Bu kitapta yazar bizleri, 1920- 1970 yıllarının nostaljik bir öyküsüyle baş başa bırakıyor. Mücella; hemen hemen her şeyiyle eski kokan, nostalji kokan bir romandır. Cumhuriyetle yaşıt olan bir kızın; kokuların, alışkanlıkların, yarım kalan ya da tamamlanan aşkların, hayatı yaşamak ya da yaşamamak arasında kararsız kalan kadınların bizlere anlatılmaya çalışıldığı bir roman. Zamanın adeta durarak ilerlediği, akmadığı ve hayatların daha çok samimi olan mahalle arlarında, mahalle esnaflarında geçtiği bir romandır Mücella. Gaz lambasının altında yapılan sohbetlerin damaklarda bıraktığı lezzetin ayrıca hissedildiği bir öyküdür.

Günlük yaşamda birçok ola yaşanıp, ülke çeşitli çalkantılar içindeyken bile sadece kendi işine bakan ve çeyizini işlemeye koyulan bir genç kız… Hayatın içinde olmasına rağmen hiç fark etmeden kendisini hayatın dışına iten ve bunun da hiç farkında olmayan bir genç kız… Neyi niçin beklediğini bilmeyen, etrafında olup biten onca şeyin neden olduğuna bir anlam veremeyen genç bir kızın öyküsü Mücella.

Çağdaş edebiyatımızda adından çokça söz ettiren eserler ortaya çıkarmayı başaran Nazan BEKİROĞLU, bu öyküsünde de Mücella isimli kahramanının çeyiz sandıkları arasında, kanaviçeler, kenarları yapılmış havlular arasında geçen yaşam öyküsünü, kimseye karışmayıp etrafında onca olup bitene rağmen sesini hiçbir şeye çıkarmayan genç bir kızın öyküsü Mücella.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP