Reşat Nuri Güntekin

Yazar 08 Kasım 2015 - 10:48 826 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Reşat Nuri Güntekin

CUMHURİYET DÖNEMİ YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN
25 Kasım 1889 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde hayata gözlerini açan Reşat Nuri Güntekin, askeri tabip olan bir baba ile ev hanımı olan bir annenin (Kars valisi Yener Paşa’nın kızı Lütfiye hanım) iki çocuğundan büyük ve erkek olanıdır. Öğrenim hayatına ilk olarak Çanakkale’de başlamıştır. Çanakkale’deki evlerinde babasının zengin bir kütüphanesinin olması ünlü yazarı kitaplara iten ve yazı yazma kültürünün gelişmesini sağlayan en önemli etken olmuştur.
Asıl mesleği öğretmenlik olan Reşat Nuri Güntekin ilerleyen yıllarda müfettişliğe yükselmiş ve görevi gereği Anadolunun birçok ilini gezmiş bu sayede Anadolu insanını yakından tanımış, iyi bir gözlemci olduğu için gördüklerini kaleme aldığı eserlerine yansıtmıştır. Eserlerinde Anadoludaki yaşamı ve toplumun sorunlarını ele almış insanı insan – çevre ilişkisi içinde yansıtmıştır. Yazı hayatına birinci dünya savaşının sonlarında başlayan Reşat Nuri Güntekin’nin ilk eseri ‘Eski Ahbap’ isimli uzun öyküdür.
Cumhuriyet dönemi edebiyatının sağlam taşlarından olan ünlü yazar o dönemde günümüzde de sinemaya uyarlanmış olan müthiş eseri Çalıkuşu’nu ve onun dışında Yeşil Gece ve Anadolu Notları isimli eserleri kaleme almıştır. Yazarımız roman, öykü ve oyun yazarıdır. Romanlarında sayısız insan tiplemesine yer vermiş ve çoğunlukla erkek olan roman kahramanlarının dış görünüşleri yerine psikolojik özelliklerini okuyucuya yansıtmaya çalışmıştır. Mizaha daha fazla yer verdiğiği öykülerinde ise aşk, yanlızlık, fedakarlık, dostluk, ihanet gibi temaları başarılı bir şekilde işlemiştir.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmaz Özdil

İSİM, ŞEHİR, BİTKİ 1965 yılında İzmir’de doğan Türk gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, Ege Üniversitesi Basın...

İpek Ongun

İPEK ONGUN VE GENÇLİK ROMANLARI Ankara doğumlu olanünlüyazarımızİpek Ongun’nun tam adı Sevim İpek Ongun’du...

Elif Şafak

ROMANLAR VE MEVLEVİ DÜŞÜNCE 25 Ekim 1971 yılında Strazburg’da doğan yazar Elif Şafak, ilk romanını 1997 yı...

Dostoyevski

DOSTOYEVSKI Tam adı ile Fyrodor Mihayloviç Dostoyevski olarak bilinen yazar 1821 yılında dünyaya gelmiş ve...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP