ROMA

Güncel 09 Kasım 2015 - 2:04 617 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

ROMA

ROMA
Sonsuzluğun şehri; Roma. Sonsuzluğun ne olduğunu Roma bize açıklıyor. Milattan önce 700’lü yıllara dayanan geçmişi ile insanlığın en eski zamanların günümüze getiren şehir, Orta Çağ’ın karanlık sokaklarını günümüzde aydınlık şekilde ayaklarımızın altına sererken modern zamanın mimarisini, sanatını, modasını aynı anda bize yaşatır. Bugünden sonra da sahip olduğu bu değerleri yarınlara taşıyacak olan şehir sonsuzluktan gelen yolculuğunu sonsuzluğa devam ettiriyor.
Roma’yı tanımaya öncelikle karakteristik merkezlere değinerek başlayalım. Hristiyanlık âlemi için kutsal merkez olan Vatikan ve Piazza San Pietro Meydanı’nda bulunan San Pietro Kilisesi şehrin dini karakterini ortaya koymaktadır. Papa’ya ev sahipliği yapan şehir Hristiyan dünyasında milli kimliğinin yanında evrensel değere sahiptir. Şehrin en heyecan verici yerlerinden biri de at yarışları için yapılan ama Gladyatör dövüşlerine sahne olan Colosseum şehrin kalbi sayılabilecek noktalardandır. Tanrıların mabedi olarak bilinen Pantheon, Roma’nın antik zamanlara ait en önemli yapıtıdır.  Papa’nın oturduğu yer olan ve yeryüzündeki en eski kilise durumunda olan San Giovanni Bazilikası hem Roma hem de Hristiyan âlemi için önem taşımaktadır. Moseo e Galleria Borghese Müzesi de diğer bir gezi noktasıdır. Çeşmeler şehri olarak adlandırabileceğimiz Roma’da ortasında Neptune ve Tritons’un heykellerinin yer aldığı Trevi Çeşmesi en bilinen çeşmedir. Romantik bir gezi yapıyorsanız bu çeşme diğer çeşmeler sizin uğrak mekânlarınız olacaktır. Romantik bir gezi yapıyorsanız şehrin manzarasını izleyebileceğiniz  Pincio Tepesi mutlaka uğramanız gereken bir noktadır.
Kozmopolit bir kent olan Roma’da sanat, heykelcilik, müzik, tarih, edebiyat, felsefe ve psikolojiye dair ne varsa doyasıya yaşayabileceğiniz imkânlar mevcut. Nereye gideyim diiye sormanıza pek gerek yok aslında. Çünkü hangi kapıdan girseniz sizi şehrin kalp atışları karşılayacak, büyülü dokusu sizi saracaktır.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP