Roman

Güncel 26 Ocak 2016 - 1:28 901 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Roman

Roman
İnsanların iç dünyalarını yansıtan roman türü, Roma İmparatorluğunda yer alan halkın kullanım almış olduğu Latince’ye verilen isimdir. Roman türü tarihteki kişi ve oılayları konu almaktadır. Bir edebiyat türü olarak nitelendirilen roman, ağızdan ağıza yazılmış olan hikayelerin zamanla roman haline getirilmesidir. 17 yy. İtibari ile ilerleyen roman türü 18. Ve 19 yy. sonlarına doğru ise edebi görüşlerin himayesi altına girmiştir. İlk roman Ahmet Mithat Efendi aracılığı ile kaleme alınmıştır. Yusuf Kamil Paşa ise ilk tercüme romanını yazmıştır.Hayali olayın mensur hikayesi olarak isimlendirilen roman türü, ramonus sözcüğünden türemiştir. Roman türünn herkes aracılığı ile kabul edilen bir tarifi bulunmamaktadır.
10.yy ile birlikte öncelikle destanımsı hikayeler daha sonra ise romantik romanlar ön plana çıkmıştır. Son adımda ise gerçekçi romanlar görülmüştür. 1860 yılında ilk defa Batılı yazarlar aracılığı ile çeviriler yapılmıştır. Fenelon’dan Terceme-i Telemek ve Daniel Defoe’nin Robenson Hikayesi buna örnek olarak gösterebilir. Yapılan ilk tercümelerin ön plana çıkarmış olduğu konular, Türk oyuncularına yabancı değildir.
Romanın konusu insan ve dünyadır. Gerçek yaşamı ele alan roman türünün anlatmış olduğu olay çevre ve kişilerden alınmaktadır. Romanda yer alan tüm kişiler ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Romanlar , konularına göre ve konuların işlenişine göre romanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Mesneviler, Türk Edebiyatı’nda bu türün örneklerinin yerini tutmuşlardır.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP