Satranç – Stefan Zweig – İş Bankası Kültür Yayınları

Kitap 12 Kasım 2015 - 16:26 949 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Satranç – Stefan Zweig – İş Bankası Kültür Yayınları

Dünya’yı saran satranç oyununun farklı bir boyutta aktarıldığı kitap aslında bir başlangıcın sonu olarak da kurgulanabilir. Şöyle ki tesadüf üzerine bulduğu Satranç kitabını okuyarak öğrendiği satrancı hayatının temeli haline getiren ana karakterin aslında bir vedası olmuştur bu kitap. İçerisindeki detaylardan da anlaşıldığı üzerine oynarken çalıştırdığı beyin fonksiyonlarının zorlanması sebebi ile beyin hummasına yakalanan yazarın aynı zamanda ideolojileri de eleştirdiği kitap ölmeden önce yazdığı ve dünyayı sarsan bir mektup niteliği taşımaktadır.

Kitap içerisinde satranç tekniklerini de barındıran kitabın aslında anlatmak istediği önemli bir mesajda sayfalarına gizlenmiştir. Sayfalarında Avrupa topluluklarının boş yaşantılarını eleştiren ve beyinlerini kullanmakta zorluk çektiklerini dile getiren yazar aslında Avrupa’da olması gerektiği ideolojik kurguyu da eserinde özetlemiştir. Yazdıklarından ötürü yurdundan sürgün edilen Stefan Zweig ölmeden daha doğrusu intihar etmeden önce aslında okuyucularına çok güzel bir mektup bırakmıştır.

Kendisini bu denli satranca bağlayan ve kendi yaptığı taktik ve kurguları da içerisine alan kitabın okuyuculara bir de mesajı bulunmaktadır. Yazar dünyanın aslında çok fazla düşünülmeyecek kadar basit bir yer olduğunu dile getiren yazarın satranç sizin için sadece bir oyundan ibaret olsun diyerek hayata dair mesajını da vermekten çekinmemektedir. Ciddiye alınmayacak kadar basit kurguların hayat içerisinde olduğunu dile getiren yazar satrancı hayata yansıtırsanız bir süre sonra çok sorgulamaya başlayacak ve hayattan zevk almayacaksınız diyerek eklemesini yapmaktadır. Ülkemizde İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayına çıkarılan kitap çok kalın olmamasına rağmen uzun soluklu mektup niteliği taşımaktadır ve öğütler içermesi sebebi ile öğretici yayınlar kategorisinde yer almaktadır. Başucu kitabı olabilecek değerde bilgiler içerdiğini söyleyebiliriz.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Korkma Kalbim – Ahmet Batman – Destek Yayınları

                                                     KORKMA KALBİM   "Kal...

Elveda Güzel Vatanım – Ahmet Ümit – Everest Yayınları

Türk Edebiyatı’nın ender polisiye yazarlarından Ahmet Ümit son kitabı Elveda Güzel Vatanım...

Aşkla Kal – Kahraman Tazeoğlu – Destek Yayınları

''AŞKLA KAL''   Aşkla Kal... Kahraman Tazeoğlunun, Destek yayı...

M TRENİ – Patti Smith – Domingo Yayınevi

ZİHNİN DERİNLİKLERİNE OLAN YOLCULUK! M TRENİ! Zihnin derinliklerine doğru yapılan bir tren yolculuğunu, “M...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP