SOSYOLOJİ HAKKINDA

Güncel 26 Ocak 2016 - 1:29 685 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

SOSYOLOJİ HAKKINDA

SOSYOLOJİ HAKKINDA

Hepimiz güzel bir yaşamın hayali kurarak yaşıyoruz.Bunun için hayatımızın her döneminde farklı işlerin ve hayallerin peşinde koşarak vakit geçiyoruz.
Sırf bu yüzden insanın var olduğu ilk çağlardan beri, karşılıklı iletişim söz konusu olmuştur.
Bu iletişimin yüzyıllar boyunca devam etmesi bu ilişkileri inceleyecek bir bilimin varlığını zorunlu kılmıştır. İşte bu noktada devreye Sosyoloji girmiştir.
Sosyoloji, toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilim dalı olmasıyla bilinir ve tanımlanabilir. Toplumsal araştırmalar sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmıştır. Bu bilimsel disiplin insanların neden ve nasıl bir toplum içinde düzenli yaşadıklarının dışında, bireylerin veya birlik, grup ya da kurum üyelerinin nasıl yaşadığına da odaklanmıştır. Yani toplumsal ilişkilerin tamamıyla ilintili olmasıyla bilinmektedir.
Bu toplumsal bilim dalı alanında çalışan kişiye sosyolog adı verilir. Bu bölümü üniversitedeki bölümde okuyup,mezun olanlara da aynı sıfat verilmektedir.
19. yüzyılın ilk çeyreğinde gelişmiş diğer bilim dalları ile karşılaştırıldığında göreceli ve farklılık içeren bir bilim dalıdır. Bir çok sosyolog bir veya daha fazla uzmanlık alanında veya alt dallarında çalışmaktadır.Ülkemizde özellikle bakanlıklarda sıkça bulunan bir iş kolu olarak bilinir.
Bu konularla uğraşan bir çok toplum bilimci, akademik çalışmaların dışında yararlı araştırmalar da yapmaktadır. Aynı zamanda felsefe,antropoloji ve tarih gibi bilimlerle ilişkili bir bilim dalıdır.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP