TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

Güncel 26 Ocak 2016 - 1:31 819 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA
İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya çalışıyor. Kimisi en güneyde kimisi en kuzeyde yaşayan 2 insanın bile, hayatta lazım olan özellikleri aynıdır. Zevkler değişse de , ihtiyaçlar benzerdir. Dünya üzerinde su içmeye,yemek yemeye,uyumaya,cinselliğe ihtiyacı olmayan bir insan olamaz. Çünkü bunlar en temel biyolojik ihtiyaçlardır ve olmazsa olmazdırlar.
Bunu bilen insanların daha çok zevkleri farklılaşmaktadır. Bir insanın beğenmediğini diğeri beğenebiliyor mesela. Bu dünya üzerindeki her üründe, her olayda, her durumda farklılıkların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Korku filmlerini sevmeyenler için, komedi filmlerinin yapılması gibi. Ya da bir içeceğin farklı meyvelerden oluşan farklı farklı türlerinin olması gibi.
Buna bir diğer örnek kitaplarla ilgili olabilir.Dünyanın her yerinde yazılan kitaplar,onlarca farklı türü oluşturmaktadır. Bunlardan bir tanesi de tarih kitaplarıdır.
”Tarihin kitabı mı olur?” demeyin hiç. Bir insanın ait olduğu ülkenin ya da ırkın geçmişte neler yaptığını bilmek istemesi kadar doğal bir durum olamaz. Ayrıca bunun dışında başka ülkelerin, tarihteki bütün olayların derinlemesine bilgisine sahip olmak isteyen milyonlarca insan bulunmaktadır.
Tarih kitapları bir çok insanın göremediği geçmişteki olayları , örneklerle ve derinlemesine anlatan türlerdir.
Ülkemizde tarih kitaplarının çok popüler olduğunu söylemek mümkün değildir. Okullarında ilk okuldan lise sona kadar tarih dersleri olan, üniversitelerde ise onlarca farklı bölüm derslerinin içinde”tarihi” adı geçen dersler bulunan bir ülkenin insanlarının tarihten bu kadar uzak olması da ilginçtir.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşama...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

SOSYOLOJİ HAKKINDA

SOSYOLOJİ HAKKINDA Hepimiz güzel bir yaşamın hayali kurarak yaşıyoruz.Bunun için hayatımızın her dönemin...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP