Tespih Ağacının Gölgesinde – Harper Lee – Sel Yayıncılık

Güncel 07 Kasım 2015 - 21:57 1193 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Tespih Ağacının Gölgesinde – Harper Lee – Sel Yayıncılık

Tespih Ağacının Gölgesinde – Harper Lee – Sel Yayıncılık

TESBİH AĞACININ GÖLGESİNDE
55 yıl önce yayınladığı “Bülbülü Öldürmek” adlı kitabıyla “Pulitzer ödülünü” kazanan Amerikalı yazar Harper Lee, aradan tam 55 yıl sonra yeniden okuyucularıyla buluşuyor! Ülkemizde “Tespih Ağacının Gölgesinde” adıyla satışa sunulan kitabın Türkçe çevirisini Püren Özgören yapmıştır. Kitap Sel yayıncılık vasıtasıyla 7-15 Kasım tarihleri arasında“ 34. Tüyap İstanbul Kitap Fuarında sevenleriyle buluşacak!
Orijinal adı” Go Set a Watchman” olan kitap, bu yıl Temmuz ayında Amerika ve İngiltere’de satışa sunulmaya başladı. 2 milyon kopya ile satışa sunulan kitap, çok kısa bir sürede listelerde 1 numarada yerini aldı! Kapak tasarımıyla da çok ilgi çeken kitap, içeriğiyle de 1 numaraya neden yerleştiğini ispatlıyor insana!
Ödüllü yazar olan Harper Lee’nin bilge kaleminden ortaya çıkan “Tespih Ağacının Gölgesinde” daha yayınlanmadan son yılların en önemli edebi olayları arasında yer almayı başardı. Kitapta, bir tarihsel dönemi, güçlü ve realist çağrışımlarla aktaran yazar, aynı zamanda güncelliğiyle de eserin kendi devrini aşabileceğinin en güzel kanıtlarından biridirr aslında! “Tespih Ağacının Gölgesinde” kitabının başkarakteri de yine, ilk kitabı olan “Bülbülü Öldürmek” adlı kitabının unutulmaz karakteri olan Scout Louise Finch! İlk kitabında Amerika’da yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk olan Scout Louise Finch’in gözünden okuyuculara aktaran yazar, ikinci kitabı olan “Tespih Ağacının Gölgesinde” de aynı karakteri kitabının başkarakteri yapmıştır. Son kitabında Finch, aradan 20 yıl sonra doğduğu kasabaya, avukat olan babasının yanına geri dönüyor! 1950’li yılların ortasında yaşanan dönüşümlerle birlikte, adeta çalkalanan küçük Alabama kasabasında toplumsal ve bireysel mücadeleler yine devam ediyor. Aradan 20 yıl geçmesine rağmen kasabasının daha da muhafazakârlaştığını görmesi, genç kızı büyük bir hayal kırıklığına ve sorgulama dönemine sokar. Kitabın ülkemizde de çok büyük yankı uyandırması bekleniyor! Okuyan herkes, kendini ve yaşadıklarını sorgulama başlayabilir. Çünkü Harper Lee, zamansal farkları, coğrafik mesafeleri aşarak, insana dair gerçekleri yakalamayı bir kez daha başarmış!


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Korkma Kalbim – Ahmet Batman – Destek Yayınları

                                                     KORKMA KALBİM   "Kal...

Elveda Güzel Vatanım – Ahmet Ümit – Everest Yayınları

Türk Edebiyatı’nın ender polisiye yazarlarından Ahmet Ümit son kitabı Elveda Güzel Vatanım...

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

Aşkla Kal – Kahraman Tazeoğlu – Destek Yayınları

''AŞKLA KAL''   Aşkla Kal... Kahraman Tazeoğlunun, Destek yayı...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP