TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

Güncel 26 Ocak 2016 - 1:32 746 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

TİYATRO KİTAPLARI HAKKINDA

İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya çalışıyor. Kimisi en güneyde kimisi en kuzeyde yaşayan 2 insanın bile, hayatta lazım olan özellikleri aynıdır. Zevkler değişse de , ihtiyaçlar benzerdir. Dünya üzerinde su içmeye,yemek yemeye,uyumaya,cinselliğe ihtiyacı olmayan bir insan olamaz. Çünkü bunlar en temel biyolojik ihtiyaçlardır ve olmazsa olmazdırlar.
Bu ihtiyaçların dışında insanların beğenisinin de hayatlar üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.Hayatta her açıdan bakan şeyler olmadıktan sonra her insana ulaşmanız pek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden onlarca farklı sektörde, farklı kulvarda olan kurumlar ya da kuruluşlar bu insan beğenisi üzerine odaklanmaktadır.
Aynı zamanda insanların ruhsal durumlarını,kişisel zevk ve beğenilerini, sıkıntılarını,sevinçlerini kısacası insanın kendisiyle ilgili ne varsa anlatıldığı bir sanat dalı vardır. Buna uzun yıllardır tiyatro adı verilir. Bu sanat dalında sahnelenen oyunlar ya da gösteriler insanı insana anlatır. Yani bizler tiyatro izlerken aslında kendimizi izleriz ve bunu fark ettiğimiz zaman daha çok zevk alırız,mutlu oluruz.
İşte bu oyunların temelinde insan olsa da , çevresini oluşturacak alt yapıyı sağlayan bazı konular bulunmaktadır. Bunlar kimi zaman tarihten, kimi zaman günlük yaşantılardan yapılan ayrıntılara dayanmaktadır.
Bu tür oyunların tiyatrolaştırıldığı ya da tiyatroların kitaplaştırıldığı ise her zaman bilinen bir durumdur. Bu tür kitaplar tiyatro kitapları adını almaktadır.
Çoğu zaman bir kitaptan esinlenen oyunları izlemememiz, bu yazılan hikayeler sayesinde olmaktadır.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA

TARİH KİTAPLARI HAKKINDA İnsanoğlu yüzyıllardır , yaşantısını farklı şekillerde devam ettirerek yaşamaya ç...

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA

ŞİİR KİTAPLARI HAKKINDA İnsan hayatının her alanında farklı dünyaları olan insanlar bulunmaktadır. Bu fa...

SOSYOLOJİ HAKKINDA

SOSYOLOJİ HAKKINDA Hepimiz güzel bir yaşamın hayali kurarak yaşıyoruz.Bunun için hayatımızın her dönemin...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP