Tutsak Güneş – Ayşe Kulin – Everest Yayınları

Güncel 06 Kasım 2015 - 19:12 848 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Tutsak Güneş – Ayşe Kulin – Everest Yayınları

Tutsak Güneş – Ayşe Kulin – Everest Yayınları

Ayşe KULİN’ in son kitabı olan Tutsak Güneş, zorbalıkla yönetilen bir ülkedeki maceraları, aşkı ve çözümleri bize sunmaya çalışıyor. Din ulemaları ve polisleri arkasına alarak ülkeyi yönetmeye çalışan lider artık ölmüş ve onun yerine de oğlu başa geçmiştir. Yoğun bir denetim altında yaşayan halk ise kendilerine uygulanan baskı ve şiddetten son derece şikâyetçidir. Mevsim kış. Güneş sanki doğmayı unutmuş gibi uzun süredir yüzünü göstermiyor ve sanki her yerin buz tutmasını gülerek izliyor. Her yer buz tutmuş sokaklarda yürümek ise son derece zor.

Kitabımızın kahramanlarından biri olan Yuna ise sağlam bir kişiliğe sahip olan ve hiç yılmayan bir karakteri olan bir kadın. Toplumun uymak zorunda olduğu kuralların ve onlara dayatılanların uyulması gereken şeyler olmadığını bilen Yuna, bunu iyice araştırıp sorgulamaya başlar. Yuna büyük bir sorumluluk alarak ve elini de taşın altına koyarak bu değişmez gibi zannedilen kuralları ve kendi toplumuna dayatılan adaletsizliği çözmek için elinden geleni yapmaya karar verir. Asi bir kişiliği ve haksızlığı asla kabul etmeyen bir yapıya sahip olan bu genç kadın, yapılan bütün haksızlıkların hesabını sormakta kararlı ve bunu yapanların da cezalarını almaları için elinden geleni yapmaya kararlıdır.

Ayşe KULİN’ in bu son kitabı, hayali bir gelecekten bahsediyor bizlere. Hayali bir gelecekte ve hayali insanlarla hayali bir isyanı konu alan kitabın başkahramanı ise Yuna. Yazar her ne kadar hayali bir ülke, kahramanlar ve olay seçtiğini söylese de kitabında sanki günümüz Türkiye’ sine de göndermede bulunuyor. Hikâyedeki yöneticiler kendi güvenliklerini sağlama alarak halkı kısıtlama ve onları baskı altına alma yolunu seçmişlerdir. Ancak bir profesör olan Yuna gerek mesleği gereği gerekse de kişiliği gereği bu yapılanları kaldıramaz ve bunun bir son bulmasını ister. Ve bu da aslında bir başkaldırışın, bir isyanın başlangıcı olur. Her kitapta olduğu gibi bu kitapta da gerçeğe dair, yaşanmışlıklara dair olaylar bulacak ve kendinizi kaptırarak okuyacaksınız.


BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Korkma Kalbim – Ahmet Batman – Destek Yayınları

                                                     KORKMA KALBİM   "Kal...

Elveda Güzel Vatanım – Ahmet Ümit – Everest Yayınları

Türk Edebiyatı’nın ender polisiye yazarlarından Ahmet Ümit son kitabı Elveda Güzel Vatanım...

İZMİR SEN BİR NEFESSİN

İzmir Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’in çağdaşlığı gelişmiş olması ve aynı oranda çok işlek ticar...

Aşkla Kal – Kahraman Tazeoğlu – Destek Yayınları

''AŞKLA KAL''   Aşkla Kal... Kahraman Tazeoğlunun, Destek yayı...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP