Yılmaz Özdil

Yazar 08 Kasım 2015 - 10:49 1036 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Yılmaz Özdil

İSİM, ŞEHİR, BİTKİ
1965 yılında İzmir’de doğan Türk gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik Bölümünden mezun olmuştur. Mesleğe ilk olarak Yeni Asır gazetesinde muhabirlik yaparak başlayan Özdil, 1994 yılında Milliyet gazetesine yazı işleri müdürü olarak atandı. Daha sonra sırayla Sabah gazetesi, Star gazetesi ve ATV’de önemli görevler üstlendi. Uğur Dündar’ın sunduğu Star Ana Haber Bülteninin yayın yönetmenliğini yaptı. Son olarak Hürriyet gazetesindeki görevinden 2014 yılında istifa ederek ayrılan gazeteci, bu tarihten itibaren Sözcü gazetesinde yazmaktadır.
Aykırı yazış stili, keskin dili ve sorgulayıcı tavrı ile yazılarına devam eden Yılmaz Özdil şakacı üslubu ile son derece ciddi konulara parmak basmaktadır. Yazmış olduğu kitaplar arasında İsim, Şehir, Hayvan, Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda, İsim, Şehir, Bitki, Beraber Yürüttük Biz Bu yollarda ve İsim, Şehir, Artist sayılabilir. Son kitabı Kadın’da ise kadın hayatı üzerine örnekler veren Özdil, kitap içerisinde eşit eğitim hakkı, eşit birey hakkı, kadın erkek eşitliği fıtrata ters, kürtaj olma, kahkaha atma, haddini bil, hamileysen sokağa çıkma ve en az üç doğur başlıklı bölümlere yer vermiştir.
Yılmaz Özdil, ülkemizin kalemi sağlam gazetecileri arasında yer alır. Yakın zamanda yaşananları arşivleyerek okurlarının olayları hatırlaması için sunan yazar, yazdığı yazılara attığı yaratıcı başlıklar ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Guguk Kuşu, nıbarA isillelay, Şuursuz Beyinsiz Bir Yazı, The Film yazı başlıklarına örnek olarak gösterilebilir.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Reşat Nuri Güntekin

CUMHURİYET DÖNEMİ YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN 25 Kasım 1889 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde hayata gö...

İpek Ongun

İPEK ONGUN VE GENÇLİK ROMANLARI Ankara doğumlu olanünlüyazarımızİpek Ongun’nun tam adı Sevim İpek Ongun’du...

Elif Şafak

ROMANLAR VE MEVLEVİ DÜŞÜNCE 25 Ekim 1971 yılında Strazburg’da doğan yazar Elif Şafak, ilk romanını 1997 yı...

Dostoyevski

DOSTOYEVSKI Tam adı ile Fyrodor Mihayloviç Dostoyevski olarak bilinen yazar 1821 yılında dünyaya gelmiş ve...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP