Yukio Mişima

Yazar 07 Kasım 2015 - 11:34 538 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Yukio Mişima

Yukio Mişima
Asıl adı Kimitake Hiraoka olan Japon romancı Yukio Mişima, 1925 yılından 1970 yılına kadar süren yaşamı boyunca oyun yazarı olarak da tanınmıştır. Çocukluğunun ilk dönemini büyükannesi Natsu’nun baskısı altında geçirmiştir. Bu dönemde Mişima, yakın çevresinden daima uzak tutulmuştur. Diğer erkek çocukları ile oynamasına asla müsaade edilmiyor sadece kız kuzenleri yanında bir de bebekleri ile oynayabiliyordu. Bu durumun nedeninin Natsu’nun Takugava dönemindeki samuraylarla alakalı bir aileden geliyordu. Yani Mişima’nın büyükbabası evlenmesinin ardından dönemin aristokratik geleneklerini sürdürmüştür. İşleri sömürge döneminde açılan bir bürokratın torunu olmak bu tür eksiklikleri de beraberinde getiriyordu.
Yukio Mişima ailesinin yanına döndüğünde yaşı 12’yi bulmuştu. Annesiyle olan yakın ilişkisini bazı yazarlar ensestliğe yakın bularak da eleştirmişlerdir. Oysa babası askeri bir disipline sahip olan sert mizaçlı birisiydi. Bu yetişme şekli ile paralel olarak Mişima, Japonya’nın modernleşmesine sert bir şekilde karşı çıktı. Bu dönemdeki tavırlarının arkasında samuray değerlerinin yitirilmemesi gerektiği düşüncesi yatıyordu.
25 Kasım 1970 tarihinde Mişima ile yanındaki dört kişi Japonya Silahlı Kuvvetlerinin Tokyo’da bulunan Ichigaya Kampına bir ziyaret düzenledi. Yanında yer alanlar Tatenokai üyelerinden bazılarıydı. Ziyaretlerinde komutanı bir sandalyeye bağladılar. İmparatorluğun hak ettiği hakların tekrar tesisi içim hazırlamış oldukları manifestoyu ve talep ettiklerini okumuşlar ve ardından Mişime seppuku yöntemi ile intihar etmişler. Bu intihar biçimi geleneksel Japon intihar biçimleri arasında yer almaktadır. Bu aşamada intiharların tamamlanabilmesi için Yukio Mişima’nın kafası Tatenokai üyelerinden olan Hiroyasu Koga tarafından kılıçla kesildi.
Bu intihar bir yıl önceden planlanmış ancak konu ile alakalı Tatenokai üyelerinin dışında kimsenin bilgisi olmadı. Ancak bu intihar nedeniyle kendisine yardımcı olan üyelerin yargılanacağını da biliyordu. Bu nedenle de onlara arkasında iyi sayılabilecek bir nakit bıraktı.


ETİKETLER:

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yılmaz Özdil

İSİM, ŞEHİR, BİTKİ 1965 yılında İzmir’de doğan Türk gazeteci ve yazar Yılmaz Özdil, Ege Üniversitesi Basın...

Reşat Nuri Güntekin

CUMHURİYET DÖNEMİ YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN 25 Kasım 1889 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde hayata gö...

İpek Ongun

İPEK ONGUN VE GENÇLİK ROMANLARI Ankara doğumlu olanünlüyazarımızİpek Ongun’nun tam adı Sevim İpek Ongun’du...

Elif Şafak

ROMANLAR VE MEVLEVİ DÜŞÜNCE 25 Ekim 1971 yılında Strazburg’da doğan yazar Elif Şafak, ilk romanını 1997 yı...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP